صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
الکترونیک خیلی هم مشکل نیست ...
حامد زمانی ۱۳٩۱/٢/٢٤ نظرات ()

تریستور یک نیمه هادی با سه ترمینال میباشد که اعمال یک جریان ناچیز به یکی از پایه ها باعث جاری شدن جریان بسیار بزرگی بین دو پایه دیگر خواهد شد . جریان  کنترل کننده یا روشن است یا خاموش .

لذا تریستور ها ، انچنان که ترانزیستور ها ، قادر به تقویت کنندهگی سیگنال های نوسانی هستند ، از عهده  ی این کار بر نمیآیند  .

تریستور ها را میتوان به دو گروه تقسیم بندی کرد : یکسوسازهای سیلیکونی یا به اختصار SCR ها و ترایاک .

از SCR ها در عملیات سوییچینگ جریان های DC  و از ترایاک در جریان های AC  سود میجویند . /

SCR ‌را میتوان شبیه یک ترانزیستور دو قطبی با یک لایه چهرم و بنابراین سه پیوند pn  دانست ،  SCR  جریان را فقط در یک جهت از خود عبور میدهد . 

عملکرد  SCR :

 اگر آند یک SCR  خیلی مثبت تر از کاتد آن گردد دو پیوند  PN  که دورتر از هم قرار  دارند در بایاس موافق واقع میشوند  اگر چه ژیوند  PN میانی در بایاس مخالف قرار گرفته و جریانی جاری نمیشود و لی در بایاس موافق یک جریان جزئی در گیت PN میانی را در وضعیت بایاس موافق قرار داده تا زمانی که تغذیه مدار قطع نشود ، حتی اگر جریان گیت متوقف گرددد SCR  در حالت روشن باقی خواهد ماند .

انواع SCR :

جریان ضعیف : اینها SCR  هائی هستند که حداکثر تا 100 ولت را تحمل کرده و نهایتا تا 1 آمپر جربان را قطع و وصل میکنند .

جریان متوسط : طاقتت این SCRها تا چند صد ولت بوده و حداتوان کلید زنی آنها به 10 آمپر محدود میشود . یکی از معمول ترین حالت سوییچینگ حالت جامد در موتور خودرو هاست ک

جریان قوی : محدوده  ی عملکرد این SCR ها ا نظر ولتاژ تا چند هزار ولت و از نظر آمپر حداکثر تا  آمپر میباشد از این  SCR ها در کنترل موتور الکتریکی ، روشنایی ، دستگاه های مختلف و چیز هایی از این قبیل استفاده میکنند . /

 

ujt  یا ترانزیستور های تک پیوندی در واقع یک ترانزیستور نیست . بیشتر یک دیود با دو کاتد میباشد . این ترانزیستور قابلیت تقویت کنندگی نداشته و شبیه یک کلید قابل کنترل با ولتاژ است

عملکرد ujt :

در حالت عادی ، جریان ضعبفی از بیس 1 به بیس 2 عبور میکند . وقتی ولتاژ اعمال شده به امیتر به یک حد آستانه مشخص میرسد ( چندین ولت ) ، ujt  به وضعیت روشن رفته و جریان بسیار زیادی از بیس 1 به امیتر سرازیر میشود . به محض اینکه ولتاژ از حد آستانه مزبور کمتر شود ، این جریان قطع میگردد .

یک نمونه از کاربرد های ترانزیتور های تک پیوندی :

مدار چشمک زن

ترانزیستور های اثر میدان یا اختصارا fet  ها ، بسیار مهم تر از ترانزیستور های دو قطبی هستند . آنها به سیلیکون کمتری نیاز داشته و ساخت شان بسیار آسان تر است . این ترانزیستور ها در دو گروه اصلی عرضه میشوند :‌

پیوندی و نیمه هادی اکسید فلزی یا اختصارا mos

fet  های پیوندی :

اصلی ترین انواع fet ها ، n  کانال یا کانال - n و کانال یا کانال -p  هستند . کانال شبیه یک مقاومت سیلیکونی میباشد که جریان را از سمت سورس به طرف درین راهبری میکند .

یکی از مزیت های مهم fet ها نسیت به ترانزیستور های دو قطبی وجود مقاومت کانال گیت بسیار زیاد میباشد .بسیار زیاد بودن مقاومت کانال به این معنی است که عملا هیچ جریانی در مدار گیت جاری نمیشود . راستی چرا اندازه مقاومت مزبور اینقدر زیاد است ؟ گیت و کانل در واقع یک دیود را تشکیل میدهند . تا زمانی که سیگنال ورودی این دیود را در بایاس مخالف قرار دهد گیت مقاومت وروردی بسیار زیادی خواهد داشت .

انواع fet ها :

 * سیگنال کوچک و سوییچینگ

* فرکانس بالاادامه مطلب...

ترانزیستور ها نیمه هادی هایی هستند که سه ترمینال یا پایه دارند . یک یک ولتاژ یا جریان بسیار کوچک در یکی از پایه ها میتواند عبور جریان بسیار بزرگتری از دو پایه دیگر را کنترل کند .

دو گروه اصلی ترانزیستور ها عبارتند از :

دو قطبی  و اثر میدان

ترانزیستور های دو قطبی :

مجموعه سیلیکونی سه لایه که لایه وسط همانند یک شیر عمل کرده و حرکت جریان از میان سه لایه را کنترل خواهد کرد .

و

یک جریان بسیار کوچکی در امیتر بیس قادر به کنترل جریان بسیار زیادی در امیتر - کلکتور میشود .

این نکته میبایستی  در نظر گرفته شود که :

پیوند بیس-امیتر ( یا دیود ) هیچ جریانی را  از خود عبور نمیدهد مگر اینکه ولتاژ موافق از حد 0.6 ولت تجاوز کند .

انواع ترانزیستور ها :

ترانزیستور های سیگنال کوچک و سوییچینگ

( هرگاه از یک تقویت کننده به منظور تقویت ولتاژ یا جریان استفاده کنیم به صورتی که سیگنال خروجی , نمونه بزرگ شده و بدون اعوجاج سیگنال ورودی باشد به آن تقویت کننده سیگنال کوچک گویند .)

ترانزیستور های قدرت :

از این ترانزیستور ها در تقویت کننده ها و منابع تغذیه استفاده میشود . اندازه بزرگ و بدنه فلزی آنها در تماس با هوا باعث خنک شدن آن میشود .

ترانزیستور های فرکانس بالا :

از این ترانزیستور ها در رادیو و تلویزیون و فرکانس های میکروویو استفتده میشود .

نشانه های ترانزیستور های دو قطبی :

 

ترانزیستور های دو قطبی چگونه مورد استفاده قرار میگیرند :

وقتی بیس یک ترانزیستور های NPN به زمین ( صفر ولت ) وصل میشود , در واقع ترانزیستور خاموش بوده و هیچ جریانی از امیتر به کلکتور جاری نمیشود . اگر با اعمال حداقل 0.6 ولت , بیس در بایاس موافق قرار گرفته و جریانی از امیتر به کلکتور جاری میشود .  وقتی عملکرد فقط به این دو حالت محدود شود , ترانزیستور به مثابه یک کلید عمل میکند .

جلسه بعد ترانزیستور های اثر میدان ...