صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
الکترونیک خیلی هم مشکل نیست ...

ترانزیستور های اثر میدان یا اختصارا fet  ها ، بسیار مهم تر از ترانزیستور های دو قطبی هستند . آنها به سیلیکون کمتری نیاز داشته و ساخت شان بسیار آسان تر است . این ترانزیستور ها در دو گروه اصلی عرضه میشوند :‌

پیوندی و نیمه هادی اکسید فلزی یا اختصارا mos

fet  های پیوندی :

اصلی ترین انواع fet ها ، n  کانال یا کانال - n و کانال یا کانال -p  هستند . کانال شبیه یک مقاومت سیلیکونی میباشد که جریان را از سمت سورس به طرف درین راهبری میکند .

یکی از مزیت های مهم fet ها نسیت به ترانزیستور های دو قطبی وجود مقاومت کانال گیت بسیار زیاد میباشد .بسیار زیاد بودن مقاومت کانال به این معنی است که عملا هیچ جریانی در مدار گیت جاری نمیشود . راستی چرا اندازه مقاومت مزبور اینقدر زیاد است ؟ گیت و کانل در واقع یک دیود را تشکیل میدهند . تا زمانی که سیگنال ورودی این دیود را در بایاس مخالف قرار دهد گیت مقاومت وروردی بسیار زیادی خواهد داشت .

انواع fet ها :

 * سیگنال کوچک و سوییچینگ

* فرکانس بالا


fet های " فلز اکسید - نیمه هادی " یا MOSFET

یان قطعه از مهمترین نوع ترانزیستور ها مبدل گشته که بر روی تراشه بسیار ظریف و کوچک هستند و بالاخره اینکه MOSFET ها توان مصرفی بسیار ناچیزی دارند .

عملکرد MOSFET :

همه  MOSFET ها از نوع N یا P  هستند . بر خلاف FET های پیوندی ، گیت یک MOSFET با سورس یا درین ، هیچ تماسی اکتریکی ندارد . یک لایه شیشه ای مانند بی اکسید سیلیکون ( به عنوان عایق ) ، تماس فلزی گیت از بقیه ترانزیستور ها را جدا میسازد .

جود یک ولتاژ مثبت در گیت ، الکترون ها را به سمت ناحیه ای که در زیر گیت واقع شده اند جذب میکند این عمل باعث ایجاد یک کانال نوع N نازک در سیلیکون  نوع  P  مابین سورس و درین میگردد.از این پس ، جریان قالیت عبور از کانال را پیدا کرد و ولتاژ گیت ، مشخص کننده مقاومت کانال خواهد بود . 

نکات :

* مقاومت کانال گیت تقریبا بی نهایت است .

MOSFET ها قادرند در یک زمان بسیار کوتاه ، جریان زیادی را قطع و وصل کنند .

انواع  MOSFET ها :

جهت تامین مقاومت ورودی بسیار زیاد برای تقویت کننده ها بکار میروند .

* MOSFET  های قدرت که برای انجام عملیات سویچینگ فقط به چند ولت نیاز داشته و در عین حال قادرند جریان بسیار زیادی را با سرعت خارق العاده ای ، تقویت نمایند .